Čistá řeka Jizera 2018 skončila úspěšně

Čistá řeka Jizera 2018 skončila úspěšně
Ve dnech 12. a 13. 10.2018 proběhl historicky první úklid řeky Jizery a jejího okolí. K akci se připojilo téměř 1500 dobrovolníků, z nichž nemalá část byla zastoupena dětmi mateřských a základních škol a studenty středních škol. Podařilo posbírat téměř 420 pytlů a dalšího množství odpadu, což představuje celkem 5 tun odpadků.

 

Akce, která probíhala podél celé řeky Jizery, jejíž tok měří téměř 160 km. Největší co do účasti byl úklid Střední odborné školy a středního odborného učiliště Horky nad Jizerou, kde se do úklidu zapojilo na 300 osob (studentů i pedagogických pracovníků školy), ale také Základní školy v Předměřicích nad Jizerou, Základní školy v Železném Brodě, 2. základní školy v Mladé Boleslavi. Akce se zúčastnili i ti nejmenší, kdy v Poniklé se zapojila celá mateřská škola. V sobotu se do akce zapojily i spolky, např. Sbor dobrovolných hasičů Bratříkov, který ani u Jizery nesídlí. Aby zejména děti ze škol zvládly namáhavý pochod podél Jizery spojený se sběrem odpadků, posilnily se koblihou a mlékem, které pro akci věnovaly společnosti Pekařství Merhaut a Mlékárna Mladá Boleslav.

„Akci by nebylo možné konat bez podpory partnerů a donorů.“říká hlavní organizátor akce Jindřich Hlavatý ze společnosti Mladoboleslavský venkov. Společnost Carborundum Electrite z Benátek nad Jizerou nejen podpořila konání akci finančním příspěvkem, ale její zaměstnanci se sami první den akce do úklidu zapojili a vyčistili úsek mezi Benátkami nad Jizerou a Dražicemi. Do akce se zapojilo i několik obcí, např. obec Káraný, Horky nad Jizerou, Tuřice, anebo město Mnichovo Hradiště.

V sobotu odpoledne se do akce zapojili pořadatelé i účastníci 5. ročníku závodu TAMZPÁTKY pořádaného společností SUNDISK Family v Dolánkách u Turnova.

Mezi sebraným odpadem, který se válel v okolí řeky, ale i ve vodě jsou nejen pneumatiky. Za kuriozity lze považovat chladničku, televizor a část vleku za traktor.

Nejmladšímu účastníkovi nebyl ještě ani 1 rok.

Akce Čistá řeka Jizera 2018 byla velmi pěknou tečkou za ročník Ukliďme svět, ukliďme Česko 2018. A je krásné, že byla právě takto povzbudivá. Hned první ročník a do počtu účastníků největší z letošních organizovaných úklidů řek. Těšíme se na ročník další.